Ste v dvomih kakšen stol potrebujete?
Preberite naše nasvete, ki vam bodo olajšali odločitev, kateri stol izbrati.
PVC in gumirana koleščka
PVC koleščka so primerna za mehke talne obloge (npr. itison), lahko pa jih uporabljamo tudi na betonu ali ploščicah oziroma na trdih neobčutljivih podlagah. Na trdih podlagah je trajnost zaradi močnejših vibracij zmanjšana.
Za občutljive podlage (npr. parket) priporočamo gumirana koleščka zaradi dodane mehkejše tekalne površine, ki zmanjšuje možnost poškodb podlage.
Koleščka občasno očistite zaradi trdih delcev, ki se ob uporabi naberejo na tekalni površini in na ta način zavirajo vrtenje koleščka ter povečajo možnost poškodb poda.
Podnožje
Podnožje zagotavlja stabilnost stolu. Vsa podnožja so testirana na obremenitev zato do težav loma ne prihaja.
V naši ponudbi najdete PVC podnožja, kovinska kromirana podnožja ter ALU podnožja različnih velikosti.
Plinski dvižnik
Plinski dvižnik omogoča pravilno nastavitev višine sedenja. Pravilno sedimo takrat, ko je stopalo v celoti na tleh, stegno vzporedno s tlemi in je kot kolena v pregibu od 90º do 115º. Pravilno sedenje olajša pretok krvi po nogi, kar razbremeni koleno in poskrbi za prijetnejše in udobnejše počutje.
Dvižnik je pomemben del stola, sestavljen iz ohišja in vrtljive osi s krogličnim ležajem, ki omogoča vrtenje. Bat za dvig teče v bakelitnem vodilu in je pri novem dvižniku mazan. Ob uporabi se mast na batu porabi, suho trenje pa vodilo obrabi. Obrabljeno vodilo pomeni, da stol ni več stabilen, se maje in škripa. Priporočamo, da se po nekaj mesečni uporabi bat namasti (razpršilo WD-40, litijeva mast). V nobenem primeru pa ne uporabite jedilnega olja ali masti (drugačne od priporočene). S pravilnim vzdrževanjem se življenjska doba dvižnika podaljša.
Mehanizmi
Nihajni mehanizem
Nihajni mehanizem se večinoma uporablja pri foteljih, kjer sta sedišče in naslon iz enega dela (lupina). Kor med sediščem in naslonom tako vedno ostaja enak.
Nihajni mehanizem omogoča regulacijo višine sedišča, zibanje celotne lupine naprej in nazaj ter nastavitev sile potiska glede na težo uporabnika.
CP mehanizem
CP mehanizem je enostaven mehanizem, primeren za nezahtevne uporabnike.
Mehanizem omogoča nastavitev višine sedišča, višine in naklona naslona (pri tem se naklon sedišča ne spreminja) ter odmika sedišča od naslona.
ASY mehanizem
ASY mehanizem je naprednejši mehanizem, primeren za bolj zahtevne uporabnike.
Mehanizem omogoča nastavitev višine sedišča in naslona ter brezstopenjsko nastavitev naklona sedišča in naslona, neodvisno eno od drugega. Naslon in sedišče lahko tudi sprostimo in s tem omogočimo zibanje naprej in nazaj.
SY mehanizem
SY mehanizem je naprednejši mehanizem, primeren za bolj zahtevne uporabnike, ter večurno sedenje.
Mehanizem omogoča nastavitev višine sedišča in naslona ter nastavitev naklona naslona (3 stopnje). Pri spremembi naklona naslona se spremeni tudi naklon sedišča. Prednost takšnega mehanizme je, da nas sedež ob nagibu zadrži in preprečuje drsenje naprej ter nam tako omogoča pravilnejšo lego celotnega telesa. Naslon lahko tudi sprostimo in s tem omogočimo zibanje naprej in nazaj. Prav tako lahko nastavimo silo potiska naslona nazaj glede na težo uporabnika.
UP – DOWN povezava sedišča in naslona (SHAPE)
Z UP – DOWN povezavo je možna večstopenjska nastavitev višine naslona glede na sedišče.
Opirala za roke
Za opirala ni posebnega pravila. Bistveno je, da nameščena opirala ne omejujejo dostopa stola do mize. V primeru, da je stol preveč odmaknjen od mize, prihaja do nepravilne drže in posledično do bolečin v hrbtnem delu. Nameščena opirala morajo omogočati nastavitve po meri posameznika, zato priporočamo nastavljiva opirala.
nastavljiva opirala 3D – omogočajo prilagoditev višine, globine in zasuka opore roki
nastavljiva opirala 4D – omogočajo prilagoditev višine, globine, zasuka opore roki in nastavitev odmika opiral od sedišča
Nastavitev globine sedeža (drsna plošča)
Nastavitev globine sedeža pri povprečni višini človeka na naših stolih ni potrebna. Priporočamo pa jo pri visokoraslih ljudeh, saj z drsno ploščo horizontalno povečamo globino sedišča. Paziti je potrebno, da sprednji rob sedeža ne potiska v predel pod kolenom.
Vzdrževanje tapeciranih izdelkov
Vse površine je najbolje očistiti z mehko vlažno krpo.
Tkanine na izdelku lahko očistite s sredstvi, ki ustvarjajo močno peno oziroma so namenjeni odstranjevanju madežev na tkanini. Naravno in umetno usnje se čisti izključno z vlažno krpo. Ne uporabljajte čistilnih sredstev, ki vsebujejo amoniak.
Kromirane dele se praviloma čisti z vlažno krpo, pri večjih in trdovratnejših madežih pa lahko uporabite sredstva za čiščenje kroma.
Izdelek je namenjen uporabi v zaprtem in suhem prostoru. Od izvora toplote mora biti oddaljen najmanj 1 meter in ne sme biti izpostavljen direktni svetlobi.